Beskid Niski nie bez powodu nazywany jest jednym z najdzikszych miejsc w Polsce, w którym można zaznać wewnętrznego spokoju. Pobyt w tak wyjątkowym miejscu może przynieść wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Do Beskidu niskiego można wybrać się w różnym celu niezależnie od tego, czy chcemy ten czas spędzić na aktywnym wypoczynku, czy też na relaksie lub poznać bogactwa kulturowe albo zaznać smaku regionalnej kuchni. To miejsce wyróżniają m.in. liczne atrakcje i szlaki turystyczne, malownicze tereny górskie, umiarkowany klimat, który jest korzystny dla zdrowia oraz tradycje kulturowe. Jeśli chcesz wybrać się w ten urokliwy region, to w tym artykule przedstawiliśmy dla Ciebie najważniejsze atrakcje Beskidu Niskiego, które warto zobaczyć podczas pobytu.

Główne atrakcje Beskidu Niskiego, które warto zobaczyć

Lackowa – najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim

Szczyt Lackowa o wysokości 997 m n.p.m. jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów i miłośników górskich wędrówek, dzięki swojemu pięknemu krajobrazowi i ciekawym trasom turystycznym. Na szczycie Lackowej znajduje się schronisko turystyczne, które jest doskonałym miejscem na odpoczynek i zregenerowanie sił po wędrówce. Schronisko to oferuje również możliwość skosztowania regionalnych specjałów oraz noclegi dla turystów. Jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Lackowej jest szlak z Iwonicza-Zdroju, który prowadzi przez malownicze lasy i łąki.

Szczyt Jaworzyna

Szczyt Jaworzyna to jeden z najpiękniejszych szczytów, który znajduje się na granicy Polski i Słowacji, w paśmie górskim Beskidu Niskiego. Wycieczka na szczyt Jaworzyny to wspaniałe przeżycie dla miłośników górskich wędrówek i turystyki aktywnej. Na szlakach turystycznych wokół szczytu można podziwiać piękne krajobrazy. W okolicy szczytu znajdują się też liczne schroniska turystyczne oraz punkty widokowe, skąd można podziwiać piękne widoki na Tatry, Bieszczady i Pieniny. Szczyt Jaworzyny jest również popularnym miejscem dla miłośników narciarstwa. Na zboczach szczytu znajduje się wiele tras narciarskich, w tym trasy dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. W sezonie zimowym na szczyt Jaworzyny można dostać się koleją linową.

Atrakcje beskidzia dla spokoju i relaksu

Magurski Park Narodowy w samym sercu Beskidzia

Park Narodowy „Magurski” to malowniczy teren górski z licznymi szlakami turystycznymi, z których wiele prowadzi przez lasy, łąki i polany. Park ten to także siedlisko wielu dzikich zwierząt, takich jak rysie, wilki, niedźwiedzie i jelenie.

Wodospad przy Młynie

Wodospad przy Młynie w Beskidzie Niskim znajduje się w pobliżu okolicy wsi Iwla, w gminie Krempna. Jest to jedno z najwyższych wodospadów na tym terenie, który przyciąga turystów ze względu na swoje piękno i malowniczość. Przy wodospadzie znajduje się kilka miejsc, gdzie można usiąść i podziwiać piękne widoki oraz odpocząć wśród przyrody. W okolicy znajdują się również liczne szlaki turystyczne, kilka schronisk oraz gospodarstwa agroturystyczne, w których można skosztować lokalnych specjałów.

Atrakcje w Beskidzie Niskim dla miłośników poznawania kultur

Zamek w Dukli

Pałac w Dukli został zbudowany w XIV wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków Beskidu Niskiego. Rezydencja położona jest w małym miasteczku Dukla i leży nad rzeką Jasiołka u podnóża góry Cergowej. Obecnie jest to muzeum, które udostępnia turystom wiele cennych eksponatów.

Podkarpacki Szlak Filmowy w Jaśliskach

Podkarpacki Szlak Filmowy to trasa turystyczna, która prowadzi przez malownicze tereny wokół Jaślisk w województwie podkarpackim. Szlak ten jest poświęcony historii kina i telewizji w Polsce, a także filmom, które były kręcone w okolicach Jaślisk. Trasa Podkarpackiego Szlaku Filmowego zaczyna się w Jaśliskach, gdzie znajduje się muzeum filmowe oraz dom, w którym mieszkał słynny polski reżyser Andrzej Wajda. Następnie szlak prowadzi do kilku miejsc, które zostały wykorzystane jako plany filmowe, m.in. do pobliskiej wsi Lipowiec, gdzie kręcono niektóre sceny z filmu „Królowa śniegu” w reżyserii Ryszarda Czekali.