• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zalew Klimkówka

 

Zalew na rzece Ropie (15 km od Sękowej) to malownicze jezioro położone w otoczeniu gór. Wzdłuż wielokilometrowych brzegów zalewu rozsiane są pensjonaty, bary i małe przystanie, gdzie można wynająć łódki, kajaki i rowery wodne.

Ma około 300-400 metrów szerokości, około 310 ha powierzchni, 2,5-4,5 km długości, głębokość do 25 m. Wysokość zapory wynosi 34 m, zaś jej rozpiętość 210 m. Przy zaporze mieści się mała, szczytowa elektrownia o mocy 1,1 MW. Osadzone wśród Beskidu Gorlickiego, współgra z otaczającymi je lasami.

Budowę zapory rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m., na zachodzie) i Ubocz (623 m n.p.m., na wschodzie), należących do tzw. Pienin Gorlickich. Zalew ciągnie się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie - niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.

Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane, niestety, dość chaotycznie. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.

Klimkówka została wykorzystana w filmie Ogniem i mieczem do kręcenia ujęć przedstawiających rzekę Dniepr. Miało to miejsce bezpośrednio po spiętrzeniu wody na zalewie, gdy brzegi były jeszcze dziewicze, a okolica bez infrastruktury turystycznej.

Pogoda

+1
+
+
Gorlice
Środa, 03
Czwartek + -1°
Piątek + -1°
Sobota + -3°
Niedziela + -5°
Poniedziałek + -4°
Wtorek + +

Mapka

Licznik gości

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj853
mod_vvisit_counterTen tydzień1383
mod_vvisit_counterTen miesiąc21646
mod_vvisit_counterWszystkich871491

Aktualnie: gości 40 połączonych
Dzisiaj jest: Lip 16, 2018